Badania techniczne

BADANIA TECHNICZNE

Side view of crop anonymous male technician in uniform browsing netbook and testing engine of broken automobile in car service
Okresowe badanie techniczne pojazdu to przede wszystkim kontrola elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze. Na ścieżce diagnostycznej sprawdzane jest m.in. działanie hamulców, zawieszenia i oświetlenia pojazdu.
Kierowcy, którzy raz do roku wybierają się na stację kontroli pojazdów, żeby dostać kolejną pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, często mówią, że jadą na przegląd albo badanie okresowe czy przegląd techniczny. Jak się okazuje, to niezupełnie to samo i często używamy tych pojęć błędnie.
Badanie techniczne lub inaczej przegląd rejestracyjny ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego na określony czas (najczęściej na 12 miesięcy) i wykonywane jest na przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych.
Przegląd techniczny, przegląd okresowy albo badanie okresowe to pojęcia, które odnoszą się do badań stanu technicznego pojazdu, zalecanych np. przez producenta samochodu. Nie są one obowiązkowe, ale pozwalają zachować gwarancję producenta lub inne korzyści. Termin przeglądu ustalany jest w zależności od marki i modelu pojazdu.